IP


Aktualności

Dzień Babci i Dziadziusia

21.01.2021Są takie dwa dni,
jedyne dni w roku.
To święto Babci i Dziadka
łza się kręci w oku.
Więc dla Babci słońce mamy
i całuski dla Dziadziusia.
Dziś życzenia wnuczek składa
I piosenki śpiewa wnusia.
do pobrania:

życzenia i piosenkaZimowe aktywności uczniów

20.01.2021

Hu! Hu! Ha! Nasza zima…… aktywna! Ferie już za nami, ale zima trwa nadal i uczniowie naszej szkoły, zarówno ci najmłodsi jak i najstarsi, aktywnie spędzają czas na świeżym powietrzu ciesząc się urokami tej pięknej pory roku. Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na najładniejsze zdjęcie z zimą w tle, jednak jak wybrać najlepsze jeśli wszystkie są piękne? Tak więc ogłaszamy, że wszyscy są zwycięzcami.

Tylu ulepionych bałwanów ile jest w naszej okolicy chyba nie ma nigdzie indziej! Do tego nasi uczniowie jeżdżą na sankach, uczestniczą w kuligach, jeżdżą na nartach, a nawet palą ognisko. W okresie zdalnego nauczania taka aktywność fizyczna i przebywanie na świeżym powietrzu są jak najbardziej wskazane. Także korzystajmy z uroków zimy jak najdłużej!

Zapraszamy do obejrzenia naszej zimowej galerii.

Natalia Kuśnierz

Galeria 1

Galeria 2Międzynarodowy projekt w programie eTwinning

18.01.2021

Miło nam poinformować, że nasza szkoła dołączyła do unijnego programu eTwinning pod patronatem Komisji Europejskiej, mającego za zadanie pomoc w realizacji projektów szkolnych przy pomocy technologii informacyjno-komunikacyjnych. Program ten skupia szkoły z całej Europy. Nauczyciele oraz uczniowie kontaktują się za pomocą mediów elektronicznych. Uczniowie biorący udział w projektach są bardziej zmotywowani do nauki, zwłaszcza języków obcych, informatyki oraz pozostałych przedmiotów z zakresu współpracy.

Pierwszy projekt, który realizuje nasza szkoła ma nazwę „What a beautiful castle” (w języku polskim „Jaki piękny zamek”) i powstał we współpracy ze szkołą w Pergoli we Włoszech. Z naszej szkoły w projekcie uczestniczyć będą uczniowie klas V, VI i VII, którzy będą dzielić się własnymi pracami: rysunkami, zdjęciami, pocztówkami a także będą odkrywać i badać aspekty średniowiecznych zamków w naszym kraju i kraju partnera. Poznają również podstawy i rozwój swoich miast i wsi oraz zagłębią się w swoje dziedzictwo kulturowe. Będą wspólnie zdobywać doświadczenia ze swoimi partnerami projektu, czerpiąc radość z nauki i zwiększając swoją motywację. Językiem, w którym odbywać się będzie komunikacja jest język angielski, a więc uczniowie będą mieli też doskonałą okazję doskonalić swoje umiejętności językowe. Projekt będzie trwał do czerwca i powstanie we współpracy z nauczycielem historii panią Elżbietą Kubrak.

Natalia Kuśnierz

do pobrania:

Potwierdzenie rejestracji projektuWytyczne dla klas I-III

15.01.2021Wytyczne MEiN, MZ i GIS
dla klas I-III szkół podstawowych


do pobrania:

WytyczneKonkurs „HackJunior”

05.01.2021

HackJunior to ogólnopolski konkurs dla młodzieży ze szkół podstawowych organizowany w ramach Festivalu GovTech. W tym konkursie uczestniczył uczeń naszej szkoły – Wojciech Hanejko z kl. VIIa.

27 listopada 2020 r. upłynął termin składania prac w ramach HackJunior. Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu narzędzia edukacyjnego (prezentacji, makiety, programu, maty edukacyjnej lub innej pomocy dydaktycznej) z elementami robotyki, programowania i/lub wykorzystania nowych technologii. Celem konkursu było rozwijanie kompetencji cyfrowych.

Wojtek wykonał narzędzie pomocne w edukacji matematyki w postaci programu utworzonego w programie Scratch. Celem tej pracy jest pomoc uczniom klas najmłodszych (I-III) w przyswajaniu umiejętności matematycznych. Zawiera tryb do ćwiczenia dodawania, odejmowania i mnożenia w pamięci, kalkulator oraz zakładkę do nauki tabliczki mnożenia.

Za udział w wyzwaniu uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom udziału w HackJunior oraz bezpłatny dostęp do najnowszego cyfrowego wydania magazynu „Programista Junior”.

Organizatorem wydarzenia był Departament GovTech Polska Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dziękujemy Wojtkowi za udział w konkursie HackJunior i wierzymy, że będzie nadal rozwijał swoje umiejętności w dziedzinie programowania.

Grażyna Mazurek

GaleriaŻyczenia świąteczne

21.12.2020

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia
składamy serdeczne życzenia
świątecznych radości,
ciepła i wzajemnej życzliwości.
Niech Tajemnica Bożego Narodzenia
napełni pokojem i radością,
a blaskiem swym niech oświeca
wszystkie dni
nadchodzącego 2021 Roku.Zdrowych Świąt Bożego Narodzenia
życzą
Dyrekcja i nauczyciele
Szkoły Podstawowej w TryńczyPodsumowanie projektu „SEGREGUJĄC ŚMIECI, RATUJEMY ZIEMIĘ”

21.12.2020

Nasza szkoła zakończyła realizację projektu „Segregując śmieci, ratujemy Ziemię”. Zaplanowane działania edukacyjno–ekologiczne prowadzone były we współpracy z Fundacją PKO BP, która przekazała na ten cel darowiznę w wysokości 10.000 zł. Opiekunką projektu w ramach wolontariatu z ramienia PKO BP O/Przeworsk była Pani Bożena Pieczek.

Głównym celem projektu było propagowanie wśród dzieci i młodzieży oraz rodziców tematyki dotyczącej ekologii i ochrony środowiska naturalnego Ziemi oraz podkreślenie związku człowieka z tym środowiskiem, ponadto podnoszenie świadomości ekologicznej w społeczności lokalnej, a w szczególności dotyczącej segregacji odpadów komunalnych i recyklingu.

W realizację projektu było zaangażowanych 20 nauczycieli naszej szkoły oraz 8 osób współpracujących ze szkołą. Na realizację projektu poświęcono 8 miesięcy.

Tematyka projektu obejmowała takie działania jak: zaprojektowanie i wykonanie koszy do segregacji odpadów w odpowiedniej skali; warsztaty ekologiczne "Rady, jak dbać o planetę Ziemię", gazetka tematyczna i plansze zawierające informacje nt. prawidłowej segregacji śmieci, przedstawienie teatralne "Śmieci to nie zabawa, ale poważna sprawa", recytacja utworów literackich, szkolny konkurs rodzinny "Dbam o moją planetę Ziemię" dla klas I–III, szkolny konkurs plastyczny dla klas 1-8 "Ekologia, nic trudnego, zrób dla Ziemi coś dobrego, wycieczka do spółki "Stare Miasto Park" - zapoznanie z procesem recyklingu, konkurs "Król i Królowa recyklingu", zajęcia dla oddziału przedszkolnego "Segregując śmieci, ratujemy Ziemię", gminny konkurs ekologiczny "Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję. Posprzątajmy las".

Darowizna umożliwiła zakup niezbędnych materiałów, które zostały wykorzystane do realizacji zaplanowanych działań. Dzięki temu uczniowie mogli zdobyć wiedzę w sposób atrakcyjny i trwały oraz wykształcić postawy proekologiczne.

W wyniku przeprowadzonych działań zostały osiągnięte następujące cele: wyrobiono proekologiczne nawyki wśród uczniów i społeczności lokalnej, wykształcono postawy odpowiedzialności za obecny i przyszły stan środowiska, podjęto różne działania na rzecz ochrony środowiska we własnym otoczeniu, podniesiono świadomość ekologiczną społeczności lokalnej, uwrażliwiono na potrzebę segregacji śmieci, uświadomiono dzieciom znaczenie przyrody dla życia człowieka, wykształcono postawy odpowiedzialności za stan środowiska, zwiększono zainteresowanie przyrodą i przestrzenią, w której funkcjonują,
uświadomiono rolę recyklingu w ochronie zasobów przyrody, wykształcono umiejętności prawidłowego segregowania odpadów, ukształtowano proekologiczne nawyki w codziennym życiu, wyrobiono właściwy stosunek do ochrony środowiska, ukształtowano umiejętność podejmowania konkretnych działań: segregowanie odpadów (makulatury, opakowań szklanych i plastikowych), zapoznano z procesem recyklingu prowadzonym przez wyspecjalizowaną firmę.

Największym sukcesem zrealizowanego projektu był wzrost świadomości ekologicznej wśród beneficjentów, poparty dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem w podjęte działania.
Trwałą zmianą obecnie i w przyszłości będzie właściwe postępowanie z odpadami komunalnymi oraz dbałość środowisko naturalne.

Joanna Buszta

GaleriaPrzedszkolaki z wizytą w Urzędzie Gminy Tryńcza

21.12.2020

21 grudnia dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z wychowawczyniami p. Joanną Busztą oraz p. Iloną Dryś udały się ze świątecznymi życzeniami do Urzędu Gminy Tryńcza.

Podczas spotkania przedszkolaki przekazały na ręce Pana Wójta Ryszarda Jędrucha oraz Pana Tomasza Ciechanowskiego – Przewodniczącego Rady Nadzorczej w ZGK Tryńcza, świąteczne życzenia, a także zaśpiewały kolędę. Panowie odwzajemnili życzenia, po czym Pan Wójt obdarował uczestniczących w spotkaniu prezentami w postaci słodkich upominków.

Ilona Dryś


Konkursy z języka angielskiego

21.12.2020

Z okazji nadchodzących świąt zostały zorganizowane 2 konkursy z języka angielskiego, których tematyka nawiązuje do Bożego Narodzenia. Pierwszy z nich dotyczył zwyczajów świątecznych w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Uczniowie przygotowali na ten temat prezentacje multimedialne poszerzając przy tym swoją wiedzę na temat kultury krajów angielskiego obszaru językowego.

Wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce: Oliwia Drzystek (kl. VIIa)
II miejsce: Wioletta Kuśnierz (kl. VI)
III miejsce: Wojciech Hanejko (kl. VIIa)

Drugi z konkursów polegał na zaśpiewaniu kolędy lub piosenki świątecznej w języku angielskim. Jego celem była prezentacja umiejętności wokalnych i językowych uczniów oraz motywowanie ich do nauki języka angielskiego w ciekawy i przyjemny sposób.
W konkursie udział wzięło 10 uczniów klas V-VIII.

Oto wyniki:
I miejsce: Marcelina Jakubiec (kl. VIIb)
II miejsce: Brygida Grabowiec (kl. VIII)
III miejsce: Julia Czupik (kl. V)
Wyróżnienie: Emilia Pigan (kl. VI) i Paweł Botwina (kl. VI)

Oba konkursy cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Z powodu pandemii zarówno prezentacje jak i nagrania piosenek przesyłane były za pomocą poczty elektronicznej i mediów społecznościowych.
Bardzo dziękuję za piękne występy oraz ciekawe prezentacje.

Natalia Kuśnierz


Laureaci Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Bożonarodzeniowe ozdoby”

21.12.2020

Z wielką przyjemnością informujemy, że uczniowie naszej szkoły Jan Manowiec kl. III oraz Sara Manowiec kl. VII mogą poszczycić się kolejnymi sukcesami w dziedzinie twórczości plastycznej. Otrzymali oni główne nagrody w konkursie „Bożonarodzeniowe ozdoby”, za prace plastyczne nawiązujące tematycznie do Świąt Bożego Narodzenia.

Konkurs zorganizowany został przez Centrum Kulturalne w Przemyślu. Laureatom gratulujemy i zachęcamy do dalszych działań.

Kinga Manowiec

GaleriaWyniki konkursu "Kartka świąteczna"

18.12.2020

Celem konkursu "Kartka świąteczna" było zachęcenie dzieci i młodzieży do wysyłania życzeń na własnoręcznie zrobionych kartkach. Bardzo często się zdarza, że ludzie w pośpiechu wysyłają smsy z życzeniami, które gotowe kopiują. Zwyczaj wysyłania kartek i pocztówek świątecznych powoli zanika, a przecież ta tradycja jest bardzo ważna, świadczy o tym, że zależy nam na tej drugiej osobie, że poświęciliśmy swój czas, aby sprawić jej radość i przyjemność.

Bardzo cieszy fakt, że w konkursie na kartkę świąteczną wzięło udział trzynastu uczniów. Wszystkie kartki miały swój urok i były niepowtarzalne.
Jury w składzie: Joanna Buszta, Ilona Dryś i Nel Zamorska, zwróciło uwagę na m. in. oryginalność kartki i trud włożony w jej wykonanie.

Wyniki przedstawiają się następująco:

Kategoria uczniów kl. I-III:
I miejsce - Filip Pigan kl. I, Ksawera Krupa kl. III, Lena Młynarska kl. III
II miejsce - Jan Manowiec kl. III
III miejsce - Paweł Kiełbowicz kl. I
Wyróżnienie: Tomasz Hader kl. I i Karol Jasz kl. II

Kategoria uczniów kl. IV -VIII:
I miejsce - Artur Niemiec kl. VI, Klaudia Płonka kl. VII a
II miejsce - Szymon Golba kl. IV, Brygida Grabowiec kl. VIII
III miejsce - Sara Manowiec kl. VII b, Karolina Pawlik kl. VII a.

Wszyscy uczniowie, biorący udział w konkursie, zostaną nagrodzeni dyplomami, książkami i ozdobami świątecznymi. Po odbiór nagród zapraszam dzieci lub rodziców (opiekunów) 21 grudnia (poniedziałek) od godz. 10.30 do 14.45 w bibliotece szkolnej.

Bardzo dziękuję wszystkim uczniom za udział w konkursie, serdecznie gratuluję osiągniętych wyników i liczę na zaangażowanie w kolejnych konkursach.

Organizator konkursu:
Lucyna Czeszyk

GaleriaBałwanki i kryształki pierwszaków

18.12.2020

Dzieciństwo rodziców uczniów kojarzy się nieustannie z licznymi zjazdami z górki na sankach czy lepieniem bałwana. Niestety zimowe wspomnienia naszych dzieci nie są aż tak pełne śniegu, bo białego puchu ostatnio jak na lekarstwo. Mimo to, wcale nie poddajemy się i czekamy na prawdziwą zimę, nawet ucząc się z domu. Rodzice bardzo wspierają w tym czasie swoje pociechy. Tworzymy wiele prac plastycznych, robimy eksperymenty, a nawet dekoracje związane z tą porą roku.

W tym tygodniu realizując tematykę zimową uczniowie podczas edukacji technicznej wykonali bałwanki z butelek, waty i papieru. Podsumowaliśmy również nasz eksperyment z ubiegłego tygodnia. Uczniowie samodzielnie w domach wykonali doświadczenie związane z krystalizacją soli. Dzięki odparowaniu wody z nasyconego roztworu powstały wspaniałe kryształki. Niektórzy wzbogacili to doświadczenie kolorowymi barwnikami.

Magdalena Młynarska

Galeria„Coraz bliżej święta…”

18.12.2020

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Czas szczególnie wyjątkowy, pełen tradycji i różnych zwyczajów. Wśród nich wyróżniamy m. in. pieczenie pierników.

Dzisiejszego dnia w naszej szkole można było poczuć ich zapach. Dzieci uczęszczające do przedszkola z wielką radością i zaangażowaniem, przy dźwiękach kolęd dekorowały upieczone wcześniej pierniczki. Pomysłów na zdobienie wypieków było wiele. Każdy pierniczek był wyjątkowy i bardzo kolorowy. Po skosztowaniu pięknie ozdobionych ciasteczek, pragnąc podzielić się efektami swojej pracy, część pierniczków została zabrana przez dzieci do swoich domów. Był to mile spędzony czas, podczas którego dzieci pracowały, jednocześnie świetnie się przy tym bawiąc. Dzień ten z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.

Ilona Dryś

GaleriaSzok, ale smok - konkurs plastyczno-teatralny

15.12.2020

Miło nas poinformować, że uczennica klasy 7b Sara Manowiec otrzymała nagrodę Teatru Kącik, działającego przy Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki za wykonanie smoka w konkursie plastyczno-teatralnym „Szok, ale smok”. Praca przestrzenna została wyrzeźbiona w technice papier-mache. Laureatce gratulujemy.

Kinga Manowiec


Wszystkie aktualnościEuropejski Fundusz Społeczny

Unia Europejska

© Copyright 2006 by SP Tryńcza, all rights reserved! -- Design & Technology Grzegorz Bursztyka by Anita Rzeczyca